Jump to content

farda

Wiktionary irraa

kanaslaali : gaangee, harree, gaala

Wikipedia logo
Wikipedia logo
Wikipidiyaa irraa barruu qaba:

Afaan Oromoo

[gulaali]

Xiinjecha

[gulaali]
*Jecha Afaan Oromoo durjireessa kan Oromduroon itti dhimma bahaa ture.

Afaaneffannoo

[gulaali]
  • Syllables - far-da, Count - 2

Cibra

[gulaali]

  • farda (baay'ina faradoo), (lakkaa'amaa)
  1. farda, beellada manaa kan geejibaaf oolu.

Latii Jechootaa

[gulaali]

Dhalatoo jecha farda jedhuu

🟩 Afaan Oromoo Core Case - farda
Absolutive singularfarda
Nominative singularfardi
Nominative + Focusfardatu
Accusative singularfarda
Genitive singularfardaa
Genitive + Focusfardaatu
Instrumental (simple)fardaan
Instrumental (extended)fardaatiin
Dative singularfardaaf
Dative (extended)fardaatiif
Allativefardatti
Genitive-Allativefardaatti
Vocativeyaa fardaa
🟩 Relational / Locative Cases
Superessivefardarra
Superessive-Locativefardarratti
Superessive-Ablativefardarraa
Inessivefarda keessa
Inessive-Locativefarda keessatti
Elativefarda keessaa
Subessivefarda jala
Subessive-Locativefarda jalatti
Sublative-Ablativefarda jalaa
Adessivefarda bira
Adessive-Locativefarda biratti
Adessive-Ablativefarda biraa
🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessivefardaarra
Superessive-Locativefardaarratti
Superessive-Ablativefardaarraa
Inessivefardaa keessa
Inessive-Locativefardaa keessatti
Elativefardaa keessaa
Subessivefardaa jala
Subessive-Locativefardaa jalatti
Sublative-Ablativefardaa jalaa
Adessivefardaa bira
Adessive-Locativefardaa biratti
Adessive-Ablativefardaa biraa
🟩 Definite and Indefinite Form + Gender
Indefinitefarda
Definite male singularfardicha
Genitive definite male singularfardichaa
Definite female singular/Genitivefardittii
Proximal (nominative) (this) malefardi kun
Proximal (nominative) (this) femalefardi tun
Proximal (nominative+focus) malefarda kanatu
Proximal (nominative+focus) femalefarda tanatu
Proximal (Accusative) malefarda kana
Proximal (Accusative) femalefarda tana
Distal (nominative) both gendersfardi sun
Distal (nominative+focus)farda sanatu
Distal (Accusative)farda sana/san
Distal (Genitive)farda sanaa
Unknown (nominative)fardi tokko
Unknown (nominative+focus)farda tokkotu
Unknown (Accusative)farda tokko
Unknown (Genitive)farda tokkoo

Faraja

[gulaali]

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'