Jump to content

mara

Wiktionary irraa

Afaan Oromoo

[gulaali]

Afaaneffannoo

[gulaali]

Cibra

[gulaali]

  1. ajaja kompiyuutaraa akka wanti marri (=hundi) ajaja sana fudhatan taasisu. Fkn: select all=mara fili ykn hunda fili.

Latii Jechoota

[gulaali]

Dhalatoo jecha mara jedhuu


🟩 Afaan Oromoo Core Case - mara
Absolutive singularmara
Nominative singularmarri
Nominative + Focusmaratu
Accusative singularmara
Genitive singularmaraa
Genitive + Focusmaraatu
Instrumental (simple)maraan
Instrumental (extended)maraatiin
Dative singularmaraaf
Dative (extended)maraatiif
Allativemaratti
Genitive-Allativemaraatti
Vocativeyaa maraa
🟩 Relational / Locative Cases
Superessivemararra
Superessive-Locativemararratti
Superessive-Ablativemararraa
Inessivemara keessa
Inessive-Locativemara keessatti
Elativemara keessaa
Subessivemara jala
Subessive-Locativemara jalatti
Sublative-Ablativemara jalaa
Adessivemara bira
Adessive-Locativemara biratti
Adessive-Ablativemara biraa
🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessivemaraarra
Superessive-Locativemaraarratti
Superessive-Ablativemaraarraa
Inessivemaraa keessa
Inessive-Locativemaraa keessatti
Elativemaraa keessaa
Subessivemaraa jala
Subessive-Locativemaraa jalatti
Sublative-Ablativemaraa jalaa
Adessivemaraa bira
Adessive-Locativemaraa biratti
Adessive-Ablativemaraa biraa
🟩 Definite and Indefinite Form + Gender
Indefinitemara
Definite male singularmaricha
Genitive definite male singularmarichaa
Definite female singular/Genitivemarittii
Proximal (nominative) (this) malemarri kun
Proximal (nominative) (this) femalemarri tun
Proximal (nominative+focus) malemara kanatu
Proximal (nominative+focus) femalemara tanatu
Proximal (Accusative) malemara kana
Proximal (Accusative) femalemara tana
Distal (nominative) both gendersmarri sun
Distal (nominative+focus)mara sanatu
Distal (Accusative)mara sana/san
Distal (Genitive)mara sanaa
Unknown (nominative)marri tokko
Unknown (nominative+focus)mara tokkotu
Unknown (Accusative)mara tokko
Unknown (Genitive)mara tokkoo

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'