Jump to content

maki

Wiktionary irraa

Afaan Oromoo

[gulaali]

Afaaneffannoo

[gulaali]

Cibra

[gulaali]

  1. moosaajota adda adda kanneen akka qabiyyee daataa qofa qofaatti ture walitti dabalamu taasisa.

Latii Jechoota

[gulaali]

Dhalatoo jecha maki jedhuu


🟩 Afaan Oromoo Core Case - maki
Absolutive singularmaki
Nominative singularmakni
Nominative + Focusmakitu
Accusative singularmaki
Genitive singularmakii
Genitive + Focusmakiitu
Instrumental (simple)makiin
Instrumental (extended)makiitiin
Dative singularmakiif
Dative (extended)makiitiif
Allativemakitti
Genitive-Allativemakiitti
Vocativeyaa makii
🟩 Relational / Locative Cases
Superessivemakirra
Superessive-Locativemakirratti
Superessive-Ablativemakirraa
Inessivemaki keessa
Inessive-Locativemaki keessatti
Elativemaki keessaa
Subessivemaki jala
Subessive-Locativemaki jalatti
Sublative-Ablativemaki jalaa
Adessivemaki bira
Adessive-Locativemaki biratti
Adessive-Ablativemaki biraa
🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessivemakiirra
Superessive-Locativemakiirratti
Superessive-Ablativemakiirraa
Inessivemakii keessa
Inessive-Locativemakii keessatti
Elativemakii keessaa
Subessivemakii jala
Subessive-Locativemakii jalatti
Sublative-Ablativemakii jalaa
Adessivemakii bira
Adessive-Locativemakii biratti
Adessive-Ablativemakii biraa
🟩 Definite and Indefinite Form + Gender
Indefinitemaki
Definite male singularmakicha
Genitive definite male singularmakichaa
Definite female singular/Genitivemakittii
Proximal (nominative) (this) malemakni kun
Proximal (nominative) (this) femalemakni tun
Proximal (nominative+focus) malemaki kanatu
Proximal (nominative+focus) femalemaki tanatu
Proximal (Accusative) malemaki kana
Proximal (Accusative) femalemaki tana
Distal (nominative) both gendersmakni sun
Distal (nominative+focus)maki sanatu
Distal (Accusative)maki sana/san
Distal (Genitive)maki sanaa
Unknown (nominative)makni tokko
Unknown (nominative+focus)maki tokkotu
Unknown (Accusative)maki tokko
Unknown (Genitive)maki tokkoo

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'