Jump to content

maka

Wiktionary irraa

Oromoo

[gulaali]

Afaaneffannoo

[gulaali]

Cibra

[gulaali]

  1. waliin dabala, waliin dhawa.

Latii Jechootaa

[gulaali]

Dhalatoo jecha maka jedhuu

🟩 Afaan Oromoo Core Case - maka
Absolutive singularmaka
Nominative singularmakni
Nominative + Focusmakatu
Accusative singularmaka
Genitive singularmakaa
Genitive + Focusmakaatu
Instrumental (simple)makaan
Instrumental (extended)makaatiin
Dative singularmakaaf
Dative (extended)makaatiif
Allativemakatti
Genitive-Allativemakaatti
Vocativeyaa makaa
🟩 Relational / Locative Cases
Superessivemakarra
Superessive-Locativemakarratti
Superessive-Ablativemakarraa
Inessivemaka keessa
Inessive-Locativemaka keessatti
Elativemaka keessaa
Subessivemaka jala
Subessive-Locativemaka jalatti
Sublative-Ablativemaka jalaa
Adessivemaka bira
Adessive-Locativemaka biratti
Adessive-Ablativemaka biraa
🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessivemakaarra
Superessive-Locativemakaarratti
Superessive-Ablativemakaarraa
Inessivemakaa keessa
Inessive-Locativemakaa keessatti
Elativemakaa keessaa
Subessivemakaa jala
Subessive-Locativemakaa jalatti
Sublative-Ablativemakaa jalaa
Adessivemakaa bira
Adessive-Locativemakaa biratti
Adessive-Ablativemakaa biraa
🟩 Definite and Indefinite Form + Gender
Indefinitemaka
Definite male singularmakicha
Genitive definite male singularmakichaa
Definite female singular/Genitivemakittii
Proximal (nominative) (this) malemakni kun
Proximal (nominative) (this) femalemakni tun
Proximal (nominative+focus) malemaka kanatu
Proximal (nominative+focus) femalemaka tanatu
Proximal (Accusative) malemaka kana
Proximal (Accusative) femalemaka tana
Distal (nominative) both gendersmakni sun
Distal (nominative+focus)maka sanatu
Distal (Accusative)maka sana/san
Distal (Genitive)maka sanaa
Unknown (nominative)makni tokko
Unknown (nominative+focus)maka tokkotu
Unknown (Accusative)maka tokko
Unknown (Genitive)maka tokkoo

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'