ila
Appearance
Oromoo
[gulaali]Afaaneffannoo
[gulaali]Cibra
[gulaali]- "ija" ilaalaa.
Latii Jechootaa
[gulaali]Dhalatoo jecha ila jedhuu
| 🟩 Afaan Oromoo Core Case - ila | |
|---|---|
| Absolutive singular | ila |
| Nominative singular | illi |
| Nominative + Focus | ilatu |
| Accusative singular | ila |
| Genitive singular | ilaa |
| Genitive + Focus | ilaatu |
| Instrumental (simple) | ilaan |
| Instrumental (extended) | ilaatiin |
| Dative singular | ilaaf |
| Dative (extended) | ilaatiif |
| Allative | ilatti |
| Genitive-Allative | ilaatti |
| Vocative | yaa ilaa |
| 🟩 Relational / Locative Cases | |
| Superessive | ilarra |
| Superessive-Locative | ilarratti |
| Superessive-Ablative | ilarraa |
| Inessive | ila keessa |
| Inessive-Locative | ila keessatti |
| Elative | ila keessaa |
| Subessive | ila jala |
| Subessive-Locative | ila jalatti |
| Sublative-Ablative | ila jalaa |
| Adessive | ila bira |
| Adessive-Locative | ila biratti |
| Adessive-Ablative | ila biraa |
| 🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases | |
| Superessive | ilaarra |
| Superessive-Locative | ilaarratti |
| Superessive-Ablative | ilaarraa |
| Inessive | ilaa keessa |
| Inessive-Locative | ilaa keessatti |
| Elative | ilaa keessaa |
| Subessive | ilaa jala |
| Subessive-Locative | ilaa jalatti |
| Sublative-Ablative | ilaa jalaa |
| Adessive | ilaa bira |
| Adessive-Locative | ilaa biratti |
| Adessive-Ablative | ilaa biraa |
| 🟩 Definite and Indefinite Form + Gender | |
| Indefinite | ila |
| Definite male singular | ilicha |
| Genitive definite male singular | ilichaa |
| Definite female singular/Genitive | ilittii |
| Proximal (nominative) (this) male | illi kun |
| Proximal (nominative) (this) female | illi tun |
| Proximal (nominative+focus) male | ila kanatu |
| Proximal (nominative+focus) female | ila tanatu |
| Proximal (Accusative) male | ila kana |
| Proximal (Accusative) female | ila tana |
| Distal (nominative) both genders | illi sun |
| Distal (nominative+focus) | ila sanatu |
| Distal (Accusative) | ila sana/san |
| Distal (Genitive) | ila sanaa |
| Unknown (nominative) | illi tokko |
| Unknown (nominative+focus) | ila tokkotu |
| Unknown (Accusative) | ila tokko |
| Unknown (Genitive) | ila tokkoo |