Jump to content

ila

Wiktionary irraa

Oromoo

[gulaali]

Afaaneffannoo

[gulaali]

Cibra

[gulaali]

  1. "ija" ilaalaa.

Latii Jechootaa

[gulaali]

Dhalatoo jecha ila jedhuu

🟩 Afaan Oromoo Core Case - ila
Absolutive singularila
Nominative singularilli
Nominative + Focusilatu
Accusative singularila
Genitive singularilaa
Genitive + Focusilaatu
Instrumental (simple)ilaan
Instrumental (extended)ilaatiin
Dative singularilaaf
Dative (extended)ilaatiif
Allativeilatti
Genitive-Allativeilaatti
Vocativeyaa ilaa
🟩 Relational / Locative Cases
Superessiveilarra
Superessive-Locativeilarratti
Superessive-Ablativeilarraa
Inessiveila keessa
Inessive-Locativeila keessatti
Elativeila keessaa
Subessiveila jala
Subessive-Locativeila jalatti
Sublative-Ablativeila jalaa
Adessiveila bira
Adessive-Locativeila biratti
Adessive-Ablativeila biraa
🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessiveilaarra
Superessive-Locativeilaarratti
Superessive-Ablativeilaarraa
Inessiveilaa keessa
Inessive-Locativeilaa keessatti
Elativeilaa keessaa
Subessiveilaa jala
Subessive-Locativeilaa jalatti
Sublative-Ablativeilaa jalaa
Adessiveilaa bira
Adessive-Locativeilaa biratti
Adessive-Ablativeilaa biraa
🟩 Definite and Indefinite Form + Gender
Indefiniteila
Definite male singularilicha
Genitive definite male singularilichaa
Definite female singular/Genitiveilittii
Proximal (nominative) (this) maleilli kun
Proximal (nominative) (this) femaleilli tun
Proximal (nominative+focus) maleila kanatu
Proximal (nominative+focus) femaleila tanatu
Proximal (Accusative) maleila kana
Proximal (Accusative) femaleila tana
Distal (nominative) both gendersilli sun
Distal (nominative+focus)ila sanatu
Distal (Accusative)ila sana/san
Distal (Genitive)ila sanaa
Unknown (nominative)illi tokko
Unknown (nominative+focus)ila tokkotu
Unknown (Accusative)ila tokko
Unknown (Genitive)ila tokkoo

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'