Jump to content

ifannaa

Wiktionary irraa

Oromoo

[gulaali]

Afaaneffannoo

[gulaali]
  • Syllables - i-fan-naa, Count - 3

Cibra

[gulaali]

  1. "ifacha" ilaalaa.

Latii Jechootaa

[gulaali]

Dhalatoo jecha ifannaa jedhuu

🟩 Afaan Oromoo Core Case - ifannaa
Absolutive singularifannaa
Nominative singularifannaan
Nominative + Focusifannaatu
Accusative singularifannaa
Genitive singularifannaa
Genitive + Focusifannaatu
Instrumental (simple)ifannaadhaan
Instrumental (extended)ifannaatiin
Dative singularifannaaf
Dative (extended)ifannaatiif
Allativeifannaatti
Genitive-Allativeifannaatti
Vocativeyaa ifannaa
🟩 Relational / Locative Cases
Superessiveifannaarra
Superessive-Locativeifannaarratti
Superessive-Ablativeifannaarraa
Inessiveifannaa keessa
Inessive-Locativeifannaa keessatti
Elativeifannaa keessaa
Subessiveifannaa jala
Subessive-Locativeifannaa jalatti
Sublative-Ablativeifannaa jalaa
Adessiveifannaa bira
Adessive-Locativeifannaa biratti
Adessive-Ablativeifannaa biraa
🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessiveifannaarra
Superessive-Locativeifannaarratti
Superessive-Ablativeifannaarraa
Inessiveifannaa keessa
Inessive-Locativeifannaa keessatti
Elativeifannaa keessaa
Subessiveifannaa jala
Subessive-Locativeifannaa jalatti
Sublative-Ablativeifannaa jalaa
Adessiveifannaa bira
Adessive-Locativeifannaa biratti
Adessive-Ablativeifannaa biraa
🟩 Definite and Indefinite Form + Gender
Indefiniteifannaa
Definite male singularifannicha
Genitive definite male singularifannichaa
Definite female singular/Genitiveifannittii
Proximal (nominative) (this) maleifannaan kun
Proximal (nominative) (this) femaleifannaan tun
Proximal (nominative+focus) maleifannaa kanatu
Proximal (nominative+focus) femaleifannaa tanatu
Proximal (Accusative) maleifannaa kana
Proximal (Accusative) femaleifannaa tana
Distal (nominative) both gendersifannaan sun
Distal (nominative+focus)ifannaa sanatu
Distal (Accusative)ifannaa sana/san
Distal (Genitive)ifannaa sanaa
Unknown (nominative)ifannaan tokko
Unknown (nominative+focus)ifannaa tokkotu
Unknown (Accusative)ifannaa tokko
Unknown (Genitive)ifannaa tokkoo

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'