Jump to content

fura

Wiktionary irraa

Oromoo

[gulaali]

Afaaneffannoo

[gulaali]
  • Syllables - fu-ra, Count - 2

Cibra

[gulaali]

  1. marga gogee caccabe.
    Fakkeenya ° (Horiin bona fura funaannateeti bishaan dhuga).

Latii Jechootaa

[gulaali]

Dhalatoo jecha fura jedhuu

🟩 Afaan Oromoo Core Case - fura
Absolutive singularfura
Nominative singularfurri
Nominative + Focusfuratu
Accusative singularfura
Genitive singularfuraa
Genitive + Focusfuraatu
Instrumental (simple)furaan
Instrumental (extended)furaatiin
Dative singularfuraaf
Dative (extended)furaatiif
Allativefuratti
Genitive-Allativefuraatti
Vocativeyaa furaa
🟩 Relational / Locative Cases
Superessivefurarra
Superessive-Locativefurarratti
Superessive-Ablativefurarraa
Inessivefura keessa
Inessive-Locativefura keessatti
Elativefura keessaa
Subessivefura jala
Subessive-Locativefura jalatti
Sublative-Ablativefura jalaa
Adessivefura bira
Adessive-Locativefura biratti
Adessive-Ablativefura biraa
🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessivefuraarra
Superessive-Locativefuraarratti
Superessive-Ablativefuraarraa
Inessivefuraa keessa
Inessive-Locativefuraa keessatti
Elativefuraa keessaa
Subessivefuraa jala
Subessive-Locativefuraa jalatti
Sublative-Ablativefuraa jalaa
Adessivefuraa bira
Adessive-Locativefuraa biratti
Adessive-Ablativefuraa biraa
🟩 Definite and Indefinite Form + Gender
Indefinitefura
Definite male singularfuricha
Genitive definite male singularfurichaa
Definite female singular/Genitivefurittii
Proximal (nominative) (this) malefurri kun
Proximal (nominative) (this) femalefurri tun
Proximal (nominative+focus) malefura kanatu
Proximal (nominative+focus) femalefura tanatu
Proximal (Accusative) malefura kana
Proximal (Accusative) femalefura tana
Distal (nominative) both gendersfurri sun
Distal (nominative+focus)fura sanatu
Distal (Accusative)fura sana/san
Distal (Genitive)fura sanaa
Unknown (nominative)furri tokko
Unknown (nominative+focus)fura tokkotu
Unknown (Accusative)fura tokko
Unknown (Genitive)fura tokkoo

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'