Jump to content

dubartii

Wiktionary irraa

Oromoo

[gulaali]

Afaaneffannoo

[gulaali]
  • Syllables - du-bar-tii, Count - 3

Cibra

[gulaali]

  1. nama dhalaa, kan dhiira hinta'in, nadheen.
    Fakkeenya ° (dubartiin ijoollee hortee guddif ti).
  2. dhiira sodaatu, xeellaa.
    Fakkeenya ° (Kun dhiira miti dubartiidha).

Latii Jechootaa

[gulaali]

Dhalatoo jecha dubartii jedhuu

🟩 Afaan Oromoo Core Case - dubartii
Absolutive singulardubartii
Nominative singulardubartiin
Nominative + Focusdubartiitu
Accusative singulardubartii
Genitive singulardubartii
Genitive + Focusdubartiitu
Instrumental (simple)dubartiidhaan
Instrumental (extended)dubartiitiin
Dative singulardubartiif
Dative (extended)dubartiitiif
Allativedubartiitti
Genitive-Allativedubartiitti
Vocativeyaa dubartii
🟩 Relational / Locative Cases
Superessivedubartiirra
Superessive-Locativedubartiirratti
Superessive-Ablativedubartiirraa
Inessivedubartii keessa
Inessive-Locativedubartii keessatti
Elativedubartii keessaa
Subessivedubartii jala
Subessive-Locativedubartii jalatti
Sublative-Ablativedubartii jalaa
Adessivedubartii bira
Adessive-Locativedubartii biratti
Adessive-Ablativedubartii biraa
🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessivedubartiirra
Superessive-Locativedubartiirratti
Superessive-Ablativedubartiirraa
Inessivedubartii keessa
Inessive-Locativedubartii keessatti
Elativedubartii keessaa
Subessivedubartii jala
Subessive-Locativedubartii jalatti
Sublative-Ablativedubartii jalaa
Adessivedubartii bira
Adessive-Locativedubartii biratti
Adessive-Ablativedubartii biraa
🟩 Definite and Indefinite Form + Gender
Indefinitedubartii
Definite male singulardubarticha
Genitive definite male singulardubartichaa
Definite female singular/Genitivedubartittii
Proximal (nominative) (this) maledubartiin kun
Proximal (nominative) (this) femaledubartiin tun
Proximal (nominative+focus) maledubartii kanatu
Proximal (nominative+focus) femaledubartii tanatu
Proximal (Accusative) maledubartii kana
Proximal (Accusative) femaledubartii tana
Distal (nominative) both gendersdubartiin sun
Distal (nominative+focus)dubartii sanatu
Distal (Accusative)dubartii sana/san
Distal (Genitive)dubartii sanaa
Unknown (nominative)dubartiin tokko
Unknown (nominative+focus)dubartii tokkotu
Unknown (Accusative)dubartii tokko
Unknown (Genitive)dubartii tokkoo

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'