Jump to content

batii

Wiktionary irraa

Oromoo

[gulaali]

Afaaneffannoo

[gulaali]
  • Syllables - ba-tii, Count - 2

Cibra

[gulaali]

  1. dhahiisa xiqqoo ganaa harkaatiin yookiin uleen dhahan.
  2. gateett ii irra ganaa (barruu) harkaati in jabaadhu jechuuf rurrukutuu.

Latii Jechootaa

[gulaali]

Dhalatoo jecha batii jedhuu

🟩 Afaan Oromoo Core Case - batii
Absolutive singularbatii
Nominative singularbatiin
Nominative + Focusbatiitu
Accusative singularbatii
Genitive singularbatii
Genitive + Focusbatiitu
Instrumental (simple)batiidhaan
Instrumental (extended)batiitiin
Dative singularbatiif
Dative (extended)batiitiif
Allativebatiitti
Genitive-Allativebatiitti
Vocativeyaa batii
🟩 Relational / Locative Cases
Superessivebatiirra
Superessive-Locativebatiirratti
Superessive-Ablativebatiirraa
Inessivebatii keessa
Inessive-Locativebatii keessatti
Elativebatii keessaa
Subessivebatii jala
Subessive-Locativebatii jalatti
Sublative-Ablativebatii jalaa
Adessivebatii bira
Adessive-Locativebatii biratti
Adessive-Ablativebatii biraa
🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessivebatiirra
Superessive-Locativebatiirratti
Superessive-Ablativebatiirraa
Inessivebatii keessa
Inessive-Locativebatii keessatti
Elativebatii keessaa
Subessivebatii jala
Subessive-Locativebatii jalatti
Sublative-Ablativebatii jalaa
Adessivebatii bira
Adessive-Locativebatii biratti
Adessive-Ablativebatii biraa
🟩 Definite and Indefinite Form + Gender
Indefinitebatii
Definite male singularbaticha
Genitive definite male singularbatichaa
Definite female singular/Genitivebatittii
Proximal (nominative) (this) malebatiin kun
Proximal (nominative) (this) femalebatiin tun
Proximal (nominative+focus) malebatii kanatu
Proximal (nominative+focus) femalebatii tanatu
Proximal (Accusative) malebatii kana
Proximal (Accusative) femalebatii tana
Distal (nominative) both gendersbatiin sun
Distal (nominative+focus)batii sanatu
Distal (Accusative)batii sana/san
Distal (Genitive)batii sanaa
Unknown (nominative)batiin tokko
Unknown (nominative+focus)batii tokkotu
Unknown (Accusative)batii tokko
Unknown (Genitive)batii tokkoo

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'